My husband is normally up and gone an hour before we even get up in the mornings, but last week saw him drinking coffee in the kitchen one day as the kids headed off to school. The kids waved out the door, he drank down his coffee, and as he kissed me goodbye, he said "I am SO, SO SORRY, Beck." And that is because mornings here are just awful.
I am not a morning person. Not one of my children is a morning person. And in the short hour between getting up and leaving, they have to get their clothes on, brush their hair and teeth, and eat their breakfast - a monumental, horrific task, apparently. Most mornings see us just barely making it, and me collapsing into an exhausted heap as soon as they're out the door, my throat raspy from all of the loud encouraging I'd been doing. It is the hard part of my day, and even saying that makes me feel silly since it's not actually hard. It is, however, very very annoying. VERY.
In my rare moments of self-awareness, I know that certain things I do make mornings harder- like, for example, our cereal ban. No Boxed Cereals on Mornings, I cry! They are crap! Over-priced, over-processed, under-nutritious crap! And so I make the kids a hot breakfast every freaking morning, oatmeal or cream of wheat (which I loathed so much as a kid - OH I STILL DO - that I called it "cream of punishment" and yet my children actually LOVE) or whole wheat English muffins with scrambled eggs or fruit smoothies or whatever, and yes, it makes my life that much harder than it actually needs to be.
There's a price to every choice we make in life, these little unseen costs that can add up while we're not paying attention. Let's take boxed cereal - on the one side, my children would probably eat a heaping bowl of Chocolate Frosted Sugar Bombs with substantially more enthusiasm than they greeted my spinach smoothie experimenting phase and it would make our mornings much easier than they currently are. And yes, I am aware that there are some quite healthy cereals out there. So what's the cost on the other side?
The answer: on its own, probably none. But how about when we relinquish all control of the food in our houses, when we start living on a combination of frozen foods and take-out and restaurant meals - what cost does that carry?
The actual financial cost is, of course, unbelievable. We would easily go through 3 380 g boxes of cereal a week, which run us about $5 a box locally - to a cost of $60 a month for cereal alone. Our current oatmeal-eggs-toast breakfasts probably cost us that in a YEAR. (Or maybe not. But they're cheaper, anyhow.) Eating at a popular fast food chain now costs us at least $25 for a meal - several of those a week would easily add an additional $400 onto our monthly grocery bill. And so the price we pay for convenience is actually money, and lots of it.
There is the health cost. I read recently about a popular commercially-available muffin that has the same calories and FAT as a popular fast-food hamburger. Good grief!
I have spent the last year and a half writing right here about products that can make producing healthier meals for your family easier (my most-recommended product? Likely the rice cooker. We use it ALL THE TIME), and they certain can. You can't remove all of the effort from making a from-scratch meal, though - there will be some work involved. And I think that is likely a good thing.
I've mentioned before that I grew up on a farm, where I was possibly the world's least enthusiastic farm girl. I'm phobic about animals and fastidious about dirt and easily spooked and wilt in... well, pretty much any sort of weather, and so my parents gave me a pass and probably wondered what they'd done to deserve me. But even I figured out that food takes a lot of effort to produce - fields must be tilled in the heat and the rain, large and dangerous animals must be cajoled and cared for, vegetables and fruits planted and picked.
This simple work - chopping vegetables, cooking rice - ties us into the quotidian reality, into our humble lives - better than anything else. Who knows how many generations of mothers before me stood at their stoves on bitter winter mornings, making hot oatmeal to warm their children before they went out into the cold world? Who knows how many generations of children will follow after me, eating oatmeal as they stare out into the snowy morning? And in the background, their mother or father bustling around, irritated with the morning rush and wondering why they don't just give in and buy whatever freaky future food is popular.
And so I guess the final cost is a moral one: if food is too easy, we run the risk of forgetting that our food was raised by the work on human hands, that the meat on our plate was once an animal who stood eating grass on a sunny hill (or who deserved to have that life, at the very least), that everything did not just magically appear at the store without work or effort or cost. Everything ends up costing something, but only this gives you an onion whole and round and cushioned in golden papery skin, the humble everyday magic of real foods filling your house and your children.
Recent Comments